Opis projektu
Zespół Projektowo Inwestycyjny Kontrapunkt jest laureatem konkursu na projekt Terminalu Lotniczego Kraków Balice. Trzy wyróżnione zespoły zostały przez organizatorów zaproszone do negocjacji, w czasie których wyłoniony ma zostać ostateczny zwycięzca. Poniżej prezentujemy główne założenia architektoniczno artystyczne autorów projektu, Aleksandra Mirka i Piotra Ostrowskiego.
Bezpośrednią inspiracją projektu są przecinające się smugi pozostawiane na niebie przez latające samoloty. Smugi te nawiązują również do dróg Jana Pawła II, Papieża Pielgrzyma, którego imię nosi lotnisko.
Przedstawiony projekt zakłada połączenie budynków nowego terminala i hotelu w jedną syntetyczną bryłę, w której wycięto formę przypominającą smugę. Przeszklona przestrzeń pod smugą ma stać się centralną częścią nowego terminala, swoistym holem głównym oraz tarasem widokowym. Przestrzeń ta ma łączyć nową część terminala z już istniejącymi, z kładką dla pieszych, parkingiem oraz hotelem.
Cały terminal zaprojektowany został z szaro - niebieskiego szkła, zbliżonego do koloru nieba. Na elewacjach oraz dachu zaprojektowano rysunek różnorodnych linii, nawiązujący do przecinających się smug. Relacja pomiędzy smugą, a tłem, na którym się pojawia, została odwrócona. Na elewacjach zmatowione zostały części szkła poza powierzchnią smug, na dachu przestrzeń poza smugami jest betonowa. Dzięki temu smugi zbudowane zostały z nienaruszonego, bezbarwnego szkła; pozostały czystą przestrzenią w strukturze budynku, przez którą obserwować można otaczającą rzeczywistość.
Efekt zaskakującego, mocnego rozcięcia budynku ma działać przede wszystkim skalą. Odbiorca stojący przed terminalem oraz w centralnej części budynku, tj. w szklanej smudze, widziałby pomiędzy jego częściami olbrzymią otwartą przestrzeń. W pewnych miejscach widziałby startujące i lądujące samoloty, w innych dziób samolotu oczekującego na przyjęcie pasażerów na pokład. Naruszona w ten sposób bryła, otwierająca przed odbiorcą olbrzymią przestrzeń przywodzącą na myśl wolność, ma symbolizować trwały ślad, jaki w nas zostawił Jan Paweł II.